TANSSIKOULUN PIKKUJOULUT JA TANSSIAISET 26.11.!

Rakkaat tanssikoululaiset ja tanssin ystävät

TERVETULOA tanssikoulun  PIKKUJOULUIHIN ja

leikkimielisiin  ITSENÄISYYSPÄIVÄN  TANSSIAISIIN la 26.11 klo 17.00-21.00!

Ajatuksena on, että voisimme yhdessä viettää syyskauden iloksi pikkujoulua ja juhlia Taivaallista Isäämme ja itsenäisyyspäiväämme sekä iloita yhteydestä kauniin musiikin, tanssin, juhlavien miesten tummien pukujen ja naisten pitkien iltapukujen ja korujen loisteessa :).

Tapahtuma on glamouria ja kauneutta pimeyden keskellä. Yhdessä perheinä ja ystävinä, nyyttäriperiaatteella. Juhlavaa, mutta rentoa ja iloista! Mahdollisuus tanssia, seurustella, herkutella. Tanssikammoisille terveisiä; kenenkään ei ole pakko tanssia.

Ohjeita tapahtumaan:

 • Ilmoittautuminen: Ilmoittauduthan tapahtumaan viimeistään 23.11 mennessä osoitteessa kristillinentanssikoulu@gmail.co. Ilmoita viestissä montako henkeä perheestänne tulee, erikseen montako lasta ja montako aikuista. Puolisot/avecit ovat siis tervetulleita! Huomioittehan, että alle 10-vuotiaat lapset voivat tulla vain aikuisen kanssa. Miettikää muutenkin, minkä ikäinen lapsi jaksaa olla mukana illassaJ
 • Pukukoodi: Iltaan pukeudutaan juhlavasti: Miehillä tumma puku, naisilla mieluiten pitkä juhlapuku, mutta, jos sitä ei saa hankittua, juhlapuku käy myös, lapsilla juhlapuku. Korut ja kampaus naisille kuuluu myös asiaanJ
 • Maksaminen: Sisäänpääsymaksu on 2e/henkilö ja maksu suoritetaan käteisellä iltaan saapuessa. Varaathan tasarahan!
 • Illan ohjelma: Tapahtumaan voi tulla mihin kellonaikaan tahansa ja viipyä niin pitkään kuin haluaa.
   • Klo 17 alkaa nyyttäritarjoilu yläkerrassa ja alakerrassa voi käydä tanssimassa vapaasti. Siellä soi musiikki klo 17-18.
   • Klo 18-20 tanssisalissa on ohjattua tanssia, johon voi osallistua halutessaan. Tanssimme wanhoja tansseja ja niitä opetetaan samalla, joten kaikki voivat osallistua, myös lapset. Jos tanssijoita on paljon, vuorottelemme salissa hyvällä sovulla! Jos ei halua tanssia voi yläkerrassa seurustella ja herkutella nyyttäriherkuilla.
   • Klo 20-21 jatketaan sitä mikä mukavalta tuntuuJ
 • Nyyttärit: Yhdistämällä kaikkien voimavarat on mahdollista järjestää näin suuret juhlat. Jotta juhla sujuu tarjoilujen puolesta hyvin, voitte auttaa tuomalla jokainen mukananne jotain yhteiseen pöytään. Juhla on alkoholiton. Tuomiset jaotellaan sukunimen alkukirjaimen mukaan seuraavasti:
  • A-H: : Toisivat roskaruokaa; 2 pussia sipsejä, karkkia, pähkinöitä tai hedelmiä/henkilö
  • I-Lo: Toisivat 2 tuorejuustoa tai leikkelepakettia/henkilö
  • Lu-P: Toisivat astiallisen vihersalaattia, eli pelkkiä kasviksia, ei mitään lihaa tai kalaa tai kananmunaa. Samana aamuna tehtyä ja viileässä säilytettyä (astian pohjaan omistajan nimi)/ henkilö
  • Q-S: Toisivat limpparia; 2 puolentoista litran pulloa/henkilö
  • T-Ö: Toisivat 25 valmis coctailkarjalanpiirakkaa/henkilö (prisman valmishyllyssä 19c/piirakka)
  • JOS tulette isolla perheellä, soveltakaa hieman määriä!
 • Kahvit ja leivonnainen tulevat tanssikoulun puolesta!
 • Kustannukset: Isänpäivätanssiaisten tuotto menee tilaisuuden kulujen peittämiseen
 • Vinkkejä puvun hankintaan: Naisten täyspitkiä iltapukuja saa uusina parhaiten Haloselta ja netistä tilaamalla. Käytettyjä pukuja löytyy kirpputoreilta todella edullisesti. Pukuja voi myös vuokrata pukuvuokraamoista ja hyvin edullisesti Sovatek-säätiön Satumaa-vuokraamosta. Pukuja voi myös lainata entisiltä Wanhojen tanssijoilta.
 • Mukaan tiimiin: Jos koet, että haluaisit mukaan tiimiin auttamaan vuoden hauskimman juhlan järjestelyissä, ota rohkeasti yhteyttä, p. 044-3355415

 

Sydämellisesti tervetuloa!